Wady i zalety kolektorów

Energia promieniowania słonecznego, oddziaływującego na kolektor słoneczny, w odróżnieniu od innych rodzajów odnawialnych źródeł energii, posiada szereg zalet, do których można zaliczyć między innymi praktyczną niewyczerpalność, oraz zerowe koszty dostarczania. Do podstawowych wad tej energii wytwarzanej przez kolektory słoneczne, należy okresowość i niepewność jej dostarczania, wynikające ze zmiennych warunków atmosferycznych.Jednocześnie ze względu na stosunkowo małe natężenie…

Jednocześnie ze względu na stosunkowo małe natężenie promieniowania, kolektor słoneczny przy pozyskiwaniu energii słonecznej ma dość dużą powierzchnię, co znacząco wpływa na koszt tego urządzenia. Jest on szczególnie wysoki w przypadku ogniw fotowoltaicznych. Do pozyskiwania ciepła użytecznego z energii promieniowania słonecznego stosowane są kolektory słoneczne. Istotnym ich elementem jest absorber, pochłaniający energię promieniowania i przekazujący ją na sposób ciepła do czynnika roboczego. Przyjmując rodzaj czynnika roboczego za kryterium podziału kolektorów, urządzenia te można podzielić na kolektory słoneczne cieczowe i powietrzne.

Wady i zalety kolektorów – galeria

Zaś cieczowe ze względu na budowę i przeznaczenie dzielimy na kolektory słoneczne płaskie, próżniowe, magazynujące, oraz elastyczne. Najczęściej stosowanymi urządzeniami do podgrzewania cieczy są płaskie kolektory, budowane w kształcie prostopadłych modułów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres