Toczenie

Obróbka skrawaniem to jedna z najczęściej spotykanych metod obróbki. Dzięki niej można obrobić materiał z twardego metalu. Wszystko zależy oczywiście od urządzenia obrabiającego, materiału czy noża. Wzajemne parametry dotyczące prędkości obróbki czy prędkości posuwów noża należy dobrać w stosunku do twardości materiału obrabianego.Dzięki temu zarówno materiał nie będzie się…

Dzięki temu zarówno materiał nie będzie się zbytnio przegrzewał, jak również nóż nie będzie się szybko tępił. Wszystkie te parametry należy dobierać ze specjalnych tabel, które to możemy znaleźć w każdym podręczniku ślusarza. Jednak w dzisiejszych czasach możemy spotkać maszyny, które programujemy przez komputer. Dzięki temu nie musimy ręcznie wykonywać każdego przedmiotu, a ilość kopii możemy wcześniej ustalić.

Toczenie CNC odbywa się na tokarce, która jest sterowana komputerowo. Oznacza to tyle, że maszyna nie posiada możliwości ręcznego sterowania posuwami i szybkością pracy silnika. Wykonuje się natomiast specjalny program, który określa szybkość skrawania i inne parametry. Program tworzy się krok po kroku uwzględniając każdy ruch narzędzia. Jeżeli symulacja przebiegnie pomyślnie, można już zacząć produkować przedmioty seryjnie.

Jedyne czynności, które musi wykonywać człowiek to kontrola procesu i sprawdzanie, czy maszyna nie komunikuje żadnych błędów. Czasami może się zdarzyć, że wiór zaburzy pracę noża, lub materiał przesunie się we wrzecionie. Wówczas praca zostaje zatrzymana i maszyna czeka na poprawienie danej rzeczy przez człowieka.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres