Techniki introligatorskie

13 mar 2014

W zależności od rodzaju druku schodzącego z maszyny drukarskiej przeprowadza się różne prace introligatorskie, których zdaniem jest wykończenie produktów poligraficznych. Maszyny introligatorskie przycinają arkusze do odpowiednich rozmiarów, na przykład przy produkcji wizytówek czy ulotek, kiedy z jednego arkusza wycina się wiele mniejszych.Prace introligatorskie obejmują także składanie…

Prace introligatorskie obejmują także składanie inaczej zwane bigowaniem, preferowanie oraz falcowanie. Maszyny introligatorskie zajmują się także foliowaniem arkuszy papieru, czyli pokrywaniem plastikową powierzchnią dzięki temu stają się one odporne na działanie czynników mechanicznych czy atmosferycznych. Mając do czynienia z produktami składającymi się wielu kartek maszyny introligatorskie łączą je w całość umożliwiając przekładanie kartek. Bindowanie wykorzystuje się na przykład w kalendarzach czy notesach,. Maszyny introligatorskie wykorzystują także inne techniki na przykład klejenie czy zszywanie, stosowane na przykład przy produkcji książek gazet czy zeszytów.

Szycie arkuszy jest bardziej trwałe niż klejenie,…

Szycie arkuszy jest bardziej trwałe niż klejenie, ponieważ kartki z książek czy zeszytów klejonych częściej odpadają niż w przypadku wydruków zszywanych. W introligatorstwie przeprowadza się także inne czynności wykończeniowe wydruków na przykład zabezpieczenie przed ścieraniem się druku na przykład lakierowanie offsetowe lub lakierowanie UV, dzięki któremu uszlachetnia się wydruki nadając im błyszczące lub matowe powłoki.

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres

Dołącz do dyskusji “Techniki introligatorskie”

Możesz śledzić ten post na kanale atom.

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Kalendarium bloga

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031