Pojęcie rekuperacji

Rekuperacja to pojęcie, które odnosi się do wielu kategorii, jednak najbardziej kojarzy się ono z klimatyzacją i z układami wentylacji mechanicznej. Rekuperacja w przemyśle polega na odzyskiwaniu energii termicznej gazów odlotowych i spalin w celu dalszego z niej korzystania. Proces ten prowadzony jest w różnego rodzaju urządzeniach, które nazywane są rekuperatorami.Rekuperacja coraz częściej stosowana jest w nowym…

Rekuperacja coraz częściej stosowana jest w nowym budownictwie, tyczy się to zarówno lokali mieszkalnych jak i lokali przeznaczonych na użytek publiczny. Ponadto stosowana jest także w starych domach jednorodzinnych i w budynkach użyteczności publicznej. Rekuperacja stosowana jest w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Powietrze zużyte oddaje ciepło do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze. Takie działanie zachodzi miedzy innymi w prostych systemach jakie działają w układach wentylacyjnych.

W bardziej zaawansowanych układach energia odzyskiwana jest…

W bardziej zaawansowanych układach energia odzyskiwana jest z powietrza przez wymienniki ciepła w postaci paneli sufitowych. Stosowane są też układy, które buforują i przechowują całą energię cieplną.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres