Oszczędne gospodarowanie

Surowce wtórne i ich racjonalne gromadzenie oraz wykorzystywanie ma duże znaczenie zarówno dla lokalnej gospodarki, jak i dla środowiska. W tym drugim kontekście w konsekwencji zbiórki i wykorzystania odpadów zmniejszamy jednocześnie hałdy składowanych śmieci i przedłużamy żywotność okolicznych wysypisk.Niewiele osób zdaje sobie jednak…

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak duże znaczenie przemysłowe mają surowce wtórne dla każdej gospodarki. Jeśli jest gdziekolwiek mowa o śmieciach przetwarzalnych, myśli się o nich głównie w kategorii ekologicznej. Dzieci zbierają makulaturę, aby oszczędzić los jakiegoś drzewa, gromadzą puszki po to, żeby zmniejszyć liczbę trujących i degradujących środowisko kopalń. W rzeczywistości jednak na surowce wtórne można też spojrzeć z punktu oszczędności finansowych. Rozglądając się wokół siebie łatwo ocenić jak ogromne ilości papierów, tektury i wyrobów makulaturowych nas otaczają. Prawie każdy produkt żywnościowy i połowa chemicznych zapakowana jest w torebki czy pudełka z tektury.

worki na śmieci

Foto: pixabay.com

pudełka na ciasto

Foto: pixabay.com

Codziennie czytamy i wyrzucamy setki tysięcy gazet,…

Codziennie czytamy i wyrzucamy setki tysięcy gazet, ze skrzynek wyjmujemy dziesiątki ulotek, kasujemy bilety w autobusach, kupujemy wejściówki do kina, teatru, na mecze. Surowce wtórne tylko z tej jednej kategorii to ogromna masa potencjalnych materiałów do produkcji kolejnych gazet, kartonów, opakowań papierowych. Są one już częściowo przetworzone, w przeciwieństwie do drewna, które trzeba ściąć, przewieźć i przetworzyć na składnik papieru. Surowce wtórne tym samym pozwalają zaoszczędzić zarówno pracę, jak i wkład energetyczny, dając w konsekwencji produkty niewiele niższej jakości.

worki na śmieci

Foto: pixabay.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres