Najmodniejsze grzyby – pieczarki

Należą do najczęściej spożywanych grzybów na świecie. Są znane w 90% krajów. Popularność pieczarki jest tak wielka, że w pewnych krajach – jak USA – są one w zasadzie jedynym stosowanym na szeroką skalę grzybem. Dla grzybiarzy jest to grzyb bardzo charakterystyczny w budowie. Owocniki są mięsiste, jasne, o suchej oraz nagiej lub łuskowatej powierzchni.Od spodu kapelusz pieczarki jest…

Od spodu kapelusz pieczarki jest silnie blaszkowaty. Na trzonie znajduje się przyrośnięty pierścień o barwie białawej. Typowa pieczarka jest okrągława lub nieco rzadziej lekko eliptyczna a przy tym pozbawiona pory rostkowej. Znajdywanie pieczarek jest o tyle łatwe, że mają one tendencje do rośnięcia gdzie tylko się niemal da. Spotykane są zarówno na terenach suchych jak i lekko podmokłych, ale generalnie preferują lasy wilgotne. Czują się dobrze w „towarzystwie” sosny, buku, dębu i innych podobnych drzew szlachetnych. Należą do tych bardzo nielicznych grzybów, które da się uprawiać w kontrolowany, sztuczny sposób.

Uprawa pieczarek jest stosunkowo łatwa – oprócz dobrej gleby i wilgoci potrzebują one jedynie nawożenia, ale nawóz pod takie uprawy jest względnie tani. W dodatku pieczarkom nie trzeba niemal wcale światła, bo jako grzyby – zupełnie inne w zasadzie organizmy niż nieco podobne do nich rośliny – nie potrzebują słońca i nie przeprowadzają reakcji fotosyntezy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres