Na czym polega zmiękczanie wody?

19 cze 2015

Twarda woda powoduje zakłócenia pracy maszyn, a przy długotrwałym używaniu może przyczynić się nawet do istotnych awarii. Koniczne jest zatem zmiękczanie wody – metody są różne. Kiedy twarda woda staje się problemem, potem pojawią się kolejne.


zmiękczanie wody

Foto: pixabay.com

Taka ciecz jest bowiem przyczyną awarii maszyn,…

Taka ciecz jest bowiem przyczyną awarii maszyn, co wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. Proces nazywany zmiękczanie wody, to tak najprościej wszelkiego rodzaju czynności, które prowadzą do usunięcia ze składu cieczy wszystkiego, co szkodliwe( w znaczeniu, co powoduje jej twardość ). Zmiękczaniu wody służą różne metody. Wśród tych najbardziej popularnych wymienia się destylację i dekarbonizację.

To sposoby związane z użyciem środków chemicznych( wpływ na proces ma też określona temperatura ). W dużym uproszczeniu polegają na strącaniu soli powodujących twardość, czyli: wapnia i magnezu. Pomocne są fosforany oraz soda. Jest też metoda jonitowa. Można zastosować również zmiękczacz do wody, czyli substancję, która wchodząc w reakcję z magnezem albo wapniem, powoduje jego rozpuszczenie.

Kiedy zmiękczacze do wody trzeba zastosować. Jak wspomniano wcześniej, w sytuacji, gdy pojawia się problem z twardością. Takie zabiegi znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle, gdzie konieczna jest odpowiednia eksploatacja maszyn i urządzeń. Zmiękczacz wody ma za zadanie usunąć szkodliwe jony wapnia i magnezu. Wielość metod sprawia, że w zależności od branży i zastosowania, możliwy jest dobór tej jednej – odpowiedniej i jak najmniej inwazyjnej.

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres

Dołącz do dyskusji “Na czym polega zmiękczanie wody?”

Możesz śledzić ten post na kanale atom.

Nikt jeszcze nie skomentował.

Dodaj komentarz

Kalendarium bloga

Wrzesień 2017
P W Ś C P S N
« sie    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930