Na czym polega zmiękczanie wody?

Twarda woda powoduje zakłócenia pracy maszyn, a przy długotrwałym używaniu może przyczynić się nawet do istotnych awarii. Koniczne jest zatem zmiękczanie wody – metody są różne. Kiedy twarda woda staje się problemem, potem pojawią się kolejne.


zmiękczanie wody

Foto: pixabay.com

Taka ciecz jest bowiem przyczyną…

Taka ciecz jest bowiem przyczyną awarii maszyn, co wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. Proces nazywany zmiękczanie wody, to tak najprościej wszelkiego rodzaju czynności, które prowadzą do usunięcia ze składu cieczy wszystkiego, co szkodliwe( w znaczeniu, co powoduje jej twardość ). Zmiękczaniu wody służą różne metody. Wśród tych najbardziej popularnych wymienia się destylację i dekarbonizację.

Oferta sklepu internetowego Prostozkranu.pl
osmoza - prostozkranu.pl
Sprawdź więcej na temat – osmoza – prostozkranu.pl

To sposoby związane z użyciem środków chemicznych( wpływ na proces ma też określona temperatura ). W dużym uproszczeniu polegają na strącaniu soli powodujących twardość, czyli: wapnia i magnezu. Pomocne są fosforany oraz soda. Jest też metoda jonitowa. Można zastosować również zmiękczacz do wody, czyli substancję, która wchodząc w reakcję z magnezem albo wapniem, powoduje jego rozpuszczenie.

Kiedy zmiękczacze do wody trzeba zastosować. Jak wspomniano wcześniej, w sytuacji, gdy pojawia się problem z twardością. Takie zabiegi znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle, gdzie konieczna jest odpowiednia eksploatacja maszyn i urządzeń. Zmiękczacz wody ma za zadanie usunąć szkodliwe jony wapnia i magnezu. Wielość metod sprawia, że w zależności od branży i zastosowania, możliwy jest dobór tej jednej – odpowiedniej i jak najmniej inwazyjnej.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres