Maszyna prosta jak kołowrót

Odkąd wynaleziono koło, jego zastosowania w codziennym życiu stały się wprost niezliczone. Stanowią one części wielu maszyn, a także są zasada konstrukcji wielu urządzeń. Bez nich trudno wyobrazić sobie jakikolwiek ruch czy transport. Do najstarszych maszyn wykorzystujących genialna konstrukcję koła należą kołowroty.U zarania wieków były one budowane z…

U zarania wieków były one budowane z drewna i służyły do wprawiania w ruch młynów, dźwigni i innych prymitywnych urządzeń. Jeśli odwiedzimy jeden ze skansenów w naszej okolicy, z pewnością natkniemy się na studnie z kołowrotami. Ich budowa jest bardzo prosta. Składają się one przede wszystkim z walca wykonanego z twardego i okorowanego pnia drzewa, do którego z jednej strony przytwierdzono metalowe lub drewniane ramię do kręcenia. Do tego na walcu nawinięty jest łańcuch lub sznur, który służy do dźwigania wiader lub konwi. Kręcąc korbą ramienia opuszcza się je na dno studnia, skąd po napełnieniu wyciąga na powierzchnię. Zasadą działania kołowrotu jest prosta zależność między długością ramienia karby, a średnica walca.

Maszyna prosta jak kołowrót – galeria

Im dłuższe ramię korby w stosunku do promienia walca tym lżej jest go kręcić. Ta prosta zasada fizyki pomagała naszym przodkom w żmudnym wydobywaniu wody ze studnia, a dziś służy do bardziej złożonych celów. Kołowroty wykorzystuje się w różnego rodzaju maszynach, gdzie pomagają dźwigać często bardzo ciężkie ładunki z użyciem stosunkowo niewielkiej siły. Ma to niebagatelne znaczenie dla wykorzystywania energii do ich napędzania i pozwala zrobić sore oszczędności na zużywanej energii elektrycznej.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres