Kolektory próżniowe z absorberem

Baterie ustawionych równolegle względem siebie szklanych rur o średnicy do dziesięciu centymetrów to kolektory próżniowe, występują również w wersji płaskiej. W każdej z tych szklanych rur znajduje się osobna rurka, którą przepływa ciecz. Rurka ta jest połączona z absorberem, płaskim lub naniesionym na powierzchnię rury.Kolektory próżniowe z absorberem są rozwiązaniem…

Kolektory próżniowe z absorberem są rozwiązaniem tańszym, ale mniej doskonałym ze względu na brak dobrego kontaktu absorbera z rurką transportującą ogrzewaną ciecz, co przekłada się na mniejszą sprawność. Wewnątrz szklanych rur jest wytworzona próżnia, dzięki której mniejsze są straty ciepła do otoczenia. Kolektory próżniowe z absorberem szybciej się ogrzewają, bo ciepło nie jest tracone na podgrzanie otaczającego go powietrza.

A zatem sprawność grzewcza osiągana…

A zatem sprawność grzewcza osiągana przez kolektory próżniowe z absorberem jest większa w porównaniu do kolektorów płaskich, podczas ich pracy w chłodnym otoczeniu. Absorber wykonany jest z metalu, który pokryty jest odpowiednią powłoką mającą na celu absorpcję energii słonecznej. Może ona być nieselektywna, jak i selektywna Ważne jednak aby kolektory próżniowe wyposażone w dobry absorber charakteryzowały się wysoko wzmocnioną warstwą pochłaniającą.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres