Historia silosów

Dawno temu słowo silos oznaczało miarę zboża używaną w Hiszpanii. Prototypami tego rodzaju urządzeń do przechowywania sypkich produktów były komory wykonywane w głęboko w gruncie. Wzmocnienie ścian gliną oraz kamieniami chroniło konstrukcję przed zawaleniem się. Późniejsze konstrukcje posiadały dwie kondygnacje dzielone stropem.Historia silosów – galeria

W górnej części przechowywano ziarno, natomiast dolna pełniła funkcję wentylacji. Silosy, które były tworzone na terenach europejskich często można było spotkać w towarzystwie głównych szlaków komunikacyjnych, oraz portach i rzekach. Silosy lejowe o konstrukcji żelbetowej widoczne są już na początku lat dwudziestych dwudziestych XX wieku. Przedtem były budowane z desek drewnianych. Szczególnie imponujące rozmiary osiągały silosy lejowe wybudowane w XIX wieku w Buffalo. Współcześniejsze silosy były zbudowane z kilku elewatorów jako jednej konstrukcji.

Dzięki temu zwiększyła się powierzchnia do…

Dzięki temu zwiększyła się powierzchnia do przechowywania materiałów, a z drugiej strony dało to niezależność opróżniania i napełniania poszczególnych komór. Silosy głównie budowano do przechowywania zboża, ale w raz z rozwojem cywilizacji magazynuje się zarówno środki spożywcze jak i przemysłowe. Elewatory są dostosowywane swą konstrukcją do materiałów, jakie mają być w nich przechowywane.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres