Fakty i mity uzyskanej energii ze spalania odpadów

Obiekt wyposażony w instalację służącą termicznemu przekształcaniu odpadów to spalarnia, która poprzez spalanie odpadów uzyskuje odnawialną energię elektryczną. Budowanie jej ma na celu zmniejszyć ilości odpadów, oraz odzyskać ich potencjał energetyczny.Spalanie odpadów w złożu fluidalnym w nowoczesnych…

Spalanie odpadów w złożu fluidalnym w nowoczesnych spalarniach w Unii Europejskiej jest o wiele ekonomiczniejsze, ponieważ wykorzystują proces pirolizy, albo instalacji plazmowych. Tylko te bardziej zaawansowane technologicznie metody powodują zupełne spalanie odpadów i niemal zupełny brak zanieczyszczeń.

Technologia na spalanie odpadów w piecu rusztowym jest najprostszą i najpowszechniejszą metodą stosowaną w Polsce. Jej efektem jest jednak dużą toksyczność odpadów popaleniskowych w postaci żużli, popiołów i pyłów. Spalanie odpadów powoduje że podczas tego procesu wydzielanych jest setki związków chemicznych, oraz powstają nowe odpady, które często są bardziej toksyczne niżeli pierwotne. Efektywność energetyczna poprzez spalanie odpadów jest kilkakrotnie niższa, niżeli w spalaniu paliw konwencjonalnych.

Polskie odpady komunalne charakteryzują się małą zawartością składników wysokokalorycznych, a dużą zawartością składników trudnopalnych, co powoduje konieczność podwyższenia wartości opałowej dodatkowym paliwem. Dodanie do tego kosztów systemów ograniczeń zanieczyszczeń na spalanie odpadów i kosztów składowania toksycznych efektów, skutkować może ujemnym bilansem energetycznym pracy spalarni.

Comments
  1. Gabriela |

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres