Drewno sezonowane do kominka

W drewnie tuż po ścięciu drzewa jest mniej więcej 50-70% wody. Zależy to od gatunku rośliny i od pory roku bo drzewa ścinane zimą mają jej zdecydowanie mniej. Takie drewno ma małą wartość opałową, do tego źle płonie, daje mało ciepła, dymi, a spaliny o dużej zawartości pary wodnej łatwo się osadzają na ściankach kominka i w przewodach kominowych, skracając ich żywotność.Drewno sezonowane do kominka – galeria

Sklep internetowy adoby.pl
wsporniki do półek
Polecamy państwu: wsporniki do półek

Znacznie większe są straty ciepła, żeby móc spalić wilgotne drewno, wtedy też trzeba zwiększyć ciąg powietrza, a to po prostu oznacza otwarty szyber. Przed użyciem kominkowe drewno powinno być sezonowane przede wszystkim, czyli pozostawione na jakiś czas, po prostu, żeby wyschło. W tym celu najlepiej jest je połupać na szczapy, tak szybciej schnie i jest od razu gotowe do użytku. Przez co najmniej rok, a najlepiej dwa lata, jest je przechowywać w pryzmach pod zadaszeniem. W tym bowiem czasie jego wilgotność spada bardzo znacznie, do około 15-20%. Wartość opałowa takiego drewna wynosi około 4 kWh/kg, podczas gdy już drewna o zawartości wody 50-60% tylko około 2 kWh/kg.

Szczapy o czym niewiele osób…

Szczapy o czym niewiele osób ma pojęcie nie powinny leżeć bezpośrednio na ziemi, żeby nie chłonęły z niej wilgoci. Lepiej jest je ułożyć na legarach albo ruszcie. To zapewni z miejsca ich izolację od gruntu i dobrą cyrkulację powietrza. Wilgotnego drewna nie powinniśmy składować w nieprzewiewnych pomieszczeniach, bo może się zaparzać i pleśnieć. Drewno dobrze schnie na dworze ułożone w pryzmach pod zadaszeniem. Dobrze, jeśli jest w zasięgu ręki.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres