Czym jest sztukateria?

Rzemiosło artystyczne nie od dziś cieszy się sporym zainteresowaniem szczególnie, jeśli chodzi o pewne architektoniczne czy wnętrzarskie rozwiązania, które przykują uwagę każdego, kto będzie przebywał w danym pomieszczeniu. Rzemiosło artystyczne związane głównie z dekoracjami architektonicznymi to przede wszystkim tak zwana sztukateria.Pojęciem sztukateria określa się ozdoby ze…

Pojęciem sztukateria określa się ozdoby ze stiuku stosowane, jako ozdoby architektoniczne i umieszczane głównie na sklepieniach i sufitach. Pojęcie, jakim jest sztukateria sowimi korzeniami sięga epoki renesansu, baroku i klasycyzmu. Sztukateria to wszelkie te elementy zdobnicze, które wykonane są z gipsu. Często są to specjalne odlewy – montowane do podłoża, takiego jak ściany czy sufity. Najczęściej sztukateria jest spotykana przede wszystkim w dość wystawnych budynkach użytku publicznego, takich jak muzea( np. Muzeum Narodowe lub Muzeum Sztuki ), stylowe teatry( np.

szklane ściany działowe

Foto: pixabay.com

Teatr Wielki )czy galerie czy inne eleganckie…

Teatr Wielki )czy galerie czy inne eleganckie i często odwiedzane przez nas( w celach rozrywkowych )miejsca jak chociażby filharmonia. Sztukateria jest także obecna w różnego typu obiektach sakralnych, szczególnie z okresu baroku czy renesansu. Doceniana jest przede wszystkim przez miłośników sztuki czy architektury z różnych epok historycznych.

odlewy ciśnieniowe – więcej kluczowych wiadomości

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres