Brudne zawiesia

Źle składowane zawiesia oraz pasy transportowe mogą stać się zasadniczym zagrożeniem dla pracowników wykonujących prace transportowe oraz dla podnoszonych ładunków. Brudne zawiesia oraz pasy transportowe narażone są na różnego typu uszkodzenia wewnętrzne. Taśma pasów oraz zawiesi najczęściej utkana jest z poprzecznych i podłużnych włókien poliestrowych. Podczas pracy pasa transportowego jego nitki podłużne silnie się naprężają.W miejscu już zetknięcia włókien poprzecznych…

W miejscu już zetknięcia włókien poprzecznych z podłużnymi następuje niezwykle duże ciśnienie. W sytuacji, kiedy w miejsce zetknięcia się włókien poprzecznych z podłużnymi znajduje się krzem czyli element piachu, który jest główną składową brudu znajdującego się na pasie czy zawiesiu to rozgrzewa się on do wysokiej temperatury powodując mikrouszkodzenia włókien. Pęknięcia te jednak nie są w żaden sposób widoczne gołym okiem, jednak pas na swój sposób stopniowo robi się coraz pulchniejszy i grubszy. Dzieje się tak, ponieważ przerwane włókna praktycznie zawsze mają ogromną tendencję do powiększania swojej objętości w miejscach pęknięć, wtedy też tworzy się tak zwany pędzel.

Zbyt luźne napięcie pasa transportowego może…

Zbyt luźne napięcie pasa transportowego może po prostu powodować występowanie bardzo dużych sił podczas transportu, wtedy też jest szarpany. Należy jednak bezwzględnie wyrzekać się takich praktyk. Pas powinien być zdecydowanie napięty do momentu, w którym ładunek zostanie na sztywno przymocowany do podłoża a on w żaden sposób samoczynnie nie będzie mógł się poluzować. Zawiesia pasowe są ważne z wielu powodów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres