Białe granulki – styropian

Styropian, inaczej spieniony poliestyren wykorzystywany jest w wielu gałęziach budownictwa. Jest to tworzywo wykorzystywane na szeroką skalę do ocieplania budynków oraz jako materiał ochronny. Zazwyczaj firmy opakowują nim wszelkie sprzęty AGD i RTV, aby uniknąć ich uszkodzenia.Styropian to nic innego jak porowate…

Styropian to nic innego jak porowate tworzywo sztuczne, które jest otrzymywane w wyniku spienienia granulek polistyrenu poprzez podgrzanie ich parą wodną. Wewnątrz styropianu znajdują się komórki o obłych kształtach, które są ze sobą wzajemnie połączone. Mogą się między nimi pojawić tzw. pustki powietrzne, a ich ilość zależy od gęstości materiału. Styropian nie jest zbyt trwałym tworzywem sztucznym.

Wiele smarów, rozpuszczalników organicznych i olejów skutecznie poddaje go degradacji. Styropian również nie jest odporny na czynniki mechaniczne i łatwo ulega odkształceniu oraz wgnieceniu. Głównym zastosowaniem styropianu jest izolacja wykorzystywana przede wszystkim w budownictwie. Zalecaną odmianą jest styropian o klasie E, który jest odporny na ogień. Znany jest ona jako tzw. styropiany samo-gasnący. Tego typu styropian stosowany jest na dachach, ścianach, podłogach oraz stropach.

Poza właściwościami termoizolacyjnymi styropian idealnie tłumi dźwięki uderzeniowe, dlatego wykorzystywany jest również do izolacji akustycznej. Do największych producentów styropianu w Polce należy Styropmin. W asortymencie posiadają styropian fasadowy, dachowy i podłogowy, parkingowe, podłogowe specjalistyczne, ognioodporne i inne. Posiadają wszelkie atesty i spełniają normy wymagane w budownictwie.

Comments
  1. Shakti |

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aktualne kursy

Wykresy walut - 50 ostatnich notowań
USD - Dolar amerykański
Wykres kursu waluty USD

Najnowsze notowania

Indeksy GPW - 50 ostatnich notowań
WIG20 - Największe spółki GPW
Indeks WIG20 - Wykres